nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Bělehrad

Je začátek prázdnin a my cestujeme autem do Bratislavy, neboť se odtud ještě dnes večer, vydáme na cestu po Balkánském poloostrově. Po klidné jízdě přijíždíme do hlavního města Slovenska a zaparkujeme na parkovišti nedaleko Štefánikova letiště, kde bude naše auto příští dva týdny parkovat. Sympatický mladík z firmy, která parkovací službu provozuje, nás poté večerními bratislavskými ulicemi, dopravuje na parkoviště u paláce Istropolis.

Noční cesta

Právě tady, u objektu patřícího slovenským odborovým svazům, zanedlouho začne naše expedice, během níž až na Slovinsko, navštívíme všechny státy bývalé Jugoslávie a navíc ještě Albánii. Během nakládání zavazadel neujde naší pozornosti, jak řidič umísťuje do autobusu velké množství piva. V tuto chvíli ještě netušíme, k čemu také, kromě prodeje cestujícím, jsou plechovky určeny. Zavazadla jsou uložena a cestující si našli ve voze každý svoje místo. Následuje ještě poslední zamávání a cesta může začít. Mimo cestujících, jsou ve vozidle ještě dva řidiči, z nichž jeden je současně průvodce. Jak se později ukáže, jsou to bratři pocházející z Černé Hory a mající občanství této balkánské republiky. Poslední léta však žijí v Bratislavě a tak mluví plynně slovensky. Je již skoro půlnoc, když autobus překonává Dunaj, pak přejede hranici s Maďarskem a po dálnici M1, směřuje nocí do Budapešti. Poté po autostrádě M5 dorazí k srbské hranici a pokračuje po dálnici A1 do Bělehradu. Když se ráno probouzíme, vítá nás již sluncem zalité hlavní město Republiky Srbsko, jak zní oficiální název tohoto balkánského státu.

Okružní jízda

Bělehrad má zhruba jeden milion a šestset tisíc obyvatel a je největším městem, které na naší cestě navštívíme. Sjíždíme z dálnice a po šestiproudové silnici E75 projíždíme podél předměstí Novi Grad. Poté míjíme mezinárodní letiště a po bulváru Arsenija Černojeviča, vjíždíme do čtvrti Studentski Grad. Cestou míjíme řady, navzájem si podobných paneláků. Monotónnost těchto obytných bloků, narušuje jen 119 metrů vysoký mrakodrap Genex Tower a několik dalších objektů, jako Shopping park Zmaj, rozlehlý komplex Sava Center a Kombank Arena. Tato víceúčelová hala, s kapacitou téměř dvacettisíc diváků, patří mezi největší haly v Evropě. Všude podél ulice jsou umístěny poutače psané azbukou, což nám zpočátku činí problémy. Časem se ale rozpomínáme na hodiny ruštiny a nápisy již čteme bez větších potíží. Bloky paneláků mizí a my se blížíme k mostu, po němž překonáváme řeku Sávu. Nedaleko za menší ze dvou bělehradských řek, pak přijíždíme ke spletité mimoúrovňové křižovatce. Jen co se z ní vymotáme, najíždíme na bulvár Osvobození a směřujeme po něm do centra města. Pochvíli přijíždíme do parku Karadorděva a míjíme budovu Národní knihovny. Za ní vidíme chrám Sv. Sávy, nad jehož sedmdesát metrů vysokou kopulí, se tyčí ohromný pozlacený kříž. Poté, co nám jeden z největších pravoslavných svatostánků na světě zmizí z dohledu, přijíždíme na náměstí Slavija, ze kterého odbočujeme do ulice Nemanjina. Nacházíme se nyní ve vládní čtvrti a postupně míjíme národní banku, ministerstvo pro vědu a ministerstvo spravedlnosti. Poté projíždíme kolem budovy ministerstva obrany, poničené během náletů NATO, v roce 1999. Její značné poškození, dává tušit sílu tehdejších explozí. Na části objektu je stržený obvodový plášť a z poničeného betonového skeletu, trčí zkroucené ocelové armatury. U této budovy, zřejmě záměrně ponechané v polorozbořeném stavu odbočujeme a kolem paláce v němž sídlí vláda, míříme dál do centra.

Srbsko, Bělehrad, náměstí Nikoli Pašiče

Srbsko, Bělehrad, náměstí Nikoli Pašiče

Procházka centrem města

Pochvíli přijíždíme na náměstí Nikoli Pašiče, kde zastavujeme. Poté co vystoupíme z autobusu, upoutají nás velké panely umístěné vedle chodníku, na nichž jsou instalovány rozměrné fotografie, zachycující oběti bombardování z roku 1999. Rozrušeni z pohledu na drsné záběry, se vydáváme na procházku městem. Nejprve procházíme přes náměstí, na němž se nachází několik významných budov. Jen kousek od nás stojí impozantní objekt s vysokou kopulí, v němž sídlí parlament. Naproti přes ulici, pak sledujeme Starý palác, původně sídlo krále, v němž se dnes nachází městský úřad. Pochvíli dojdeme na východní okraj náměstí a zastavujeme se u památníku Nikoli Pašiče, někdejšího předsedy srbské vlády. Od památníku se přemísťujeme na nedaleký bulvár Terazie a pokračujeme v procházce. Cestou míjíme monumentální secesní budovu hotelu Moskva a řady obchodů, které jsou nyní, vzhledem k tomu že je neděle, většinou zavřené. Na bulvár Terazie, navazuje ulice Knížete Michala, na kterou se dostáváme podchodem pod frekventovanou křižovatkou. Tato ulice je pěší zónou a je plná butiků a také kaváren s předzahrádkami, které však zejí prázdnotou. Všude kolem nás je klid, jenom u stánku s upomínkovými předměty, postává pár nakupujících turistů. Pomalou chůzí nyní přicházíme ke kašně Delijska česma, kterou obklopuje houf lidí. Poté, co se vyfotíme u bělostné kašny, přejdeme k mosaznému jehlanu, instalovanému uprostřed ulice. Na tomto ukazateli se nachází údaj o nadmořské výšce, který říká, že toto místo leží 116 metrů nad mořem. Postupujeme dál ulicí, kterou teď lemují řady měšťanských domů z devatenáctého století. Před jedním z nich sedí pouliční umělec a hraje na kytaru. Vzhledem k tomu, že při své produkci používá zesilovač napájený baterií, rozléhají se tóny jeho písničky celou ulicí. Posléze přicházíme na konec pěší zóny a ocitáme se na okraji rozlehlého parku.

Srbsko, Bělehrad, park Kalemegdan

Srbsko, Bělehrad, park Kalemegdan

Kalemegdan

Překonáváme rušnou ulici Pariska a vcházíme do parku Kalemegdan. Cesta, lemovaná stánky se suvenýry, nás zakrátko přivádí k Památníku vděčnosti Francii, který je věnován vojákům, kteří zahynuli v Jugoslávii za 1. světové války. Za památníkem se nachází Dinopark Jura, ve kterém jsou umístěny modely dinosaurů různého vzezření a velikostí. Kolem prehistorických ještěrů, rozestavených volně na travnaté ploše, se nyní dostáváme až na konec parku, k vnějšímu opevnění bělehradské pevnosti. Poté procházíme bránou v mohutném cihlovém valu a ocitáme se v prostoru mezi vnějšími a vnitřními hradbami. Je zde umístěna expozice zbraní, které jsou součástí sbírek Vojenského muzea, sídlícího v pevnosti. Během krátké prohlídky, sledujeme například archaický tank z 1. světové války, nebo baterii raket země vzduch. Poté procházíme bránou vybudovanou ve vnitřním opevnění do citadely, jejíž pozůstatky se nachází na pahorku uprostřed parku. Kolem zbytků několika pevnostních objektů, se posléze dostáváme k hradbám na severní straně pevnosti. Z tohoto vyvýšeného stanoviště, pak pozorujeme soutok Sávy s Dunajem, jejichž vody jen pomalu plynou korytem. Na levém břehu Sávy vidíme rozsáhlý park, nad nímž se vypíná 115 metrů vysoký mrakodrap Ušće Tower. Na druhé straně Dunaje, zase sledujeme zelené lužní lesy, za nimiž prosvítá zástavba domů bělehradské čtvrti Krnjaca. Od severních hradeb, poté přecházíme do západní části pevnosti, k pomníku zvanému Posel vítězství, který připomíná boje za 1. světové války. U vysokého památníku, na jehož vrcholu stojí bronzová socha muže v nadživotní velikosti, naše procházka po pevnosti končí. Z Kalemegdanu, se nyní vracíme na bulvár Knížete Michala, jenž se mezitím zaplnil lidmi a který nás zakrátko přivádí na Náměstí Republiky.

Srbsko, Bělehrad, ulice Skadarska

Srbsko, Bělehrad, ulice Skadarska

Řízek

Celému Náměstí Republiky dominuje budova Národního muzea, která je právě v rekonstrukci. Před tímto impozantním objektem je instalována jezdecká socha knížete Michala, obklopená hloučkem turistů. Zastavujeme se u tohoto bronzového díla a pozorujeme náměstí. Nedaleko muzea stojí historická budova Národního divadla, v jehož sousedství, je dost necitlivě umístěna moderní stavba mezinárodního hotelu. Na protější straně náměstí, stojí objekt jedné z bělehradských bank a uprostřed se nachází malý park, v němž je umístěna socha Branislava Nušiča, významného srbského spisovatele a dramatika. Celé náměstí, pak na východní straně uzavírá veliké nákupní středisko. Procházka centrem města pokračuje. Nyní opouštíme prostor zvaný „Pod koněm“, který je oblíbeným místem setkávání obyvatel Bělehradu a po živé Francouzské ulici odcházíme z náměstí. Stačí však odbočit z této frekventované třídy a rázem se ocitáme v poklidné umělecké čtvrti Skadarlija. Posléze přicházíme k rázovité uličce Skadarska, která je pěší zónou a je vydlážděna kamennými valouny. Kráčíme pomalu po „kočičích hlavách“ a míjíme domy zkrášlené pestrobarevnou malbou a rozměrnými květinovými dekoracemi. Během vycházky, procházíme také kolem četných předzahrádek. Před každou z nich stojí obsluha s jídelním lístkem v ruce a zve kolemjdoucí dovnitř. Jelikož se blíží poledne, nenecháváme se moc pobízet a vstupujeme do jedné z restaurací. Z bohaté nabídky jídel, si nakonec vybíráme místní specialitu, a sice smažený vepřový řízek, plněný tradičním místním „máslem“. Popravdě řečeno, neumíme si moc představit, jak bude jídlo vypadat. Za nějakých dvacet minut přináší číšník talíře, na nichž vedle přílohy, leží řízek ve tvaru válečku. Poté co jej rozkrojíme, objeví se v dutině uvnitř řízku žluté „máslo“, které má podobnou konzistenci jako měkký tvaroh a nad talířem, se rozvine jeho příjemně nakyslá chuť. Záhy zjišťujeme, že jídlo chutná skvěle, stejně jako místní pivo, kterým jej zapíjíme. Když ještě vezmeme v úvahu cenu, která je nižší, nežli je u nás za podobné jídlo obvyklé, nemá tento kulinářský zážitek, vůbec žádnou chybu. Pitoreskní Skadarlija se svou neopakovatelnou atmosférou, je posledním místem na naší procházce. Bílé město, jak se Bělehradu také říká, je pro nás příjemným překvapením a opouštíme jej s předsevzetím, že se sem někdy v budoucnu, znovu rádi vrátíme.

Blog: Poznámky z cest
Téma: BALKÁN
Názory k zápisku: zatím žádné
18.3.2018 10:06
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 6.55
Co je to karma a jak funguje?

Galerie k zápisku

Srbsko, Bělehrad, náměstí Nikoli Pašiče
Srbsko, Bělehrad, náměstí Nikoli Pašiče
Srbsko, Bělehrad, bulvár Terazie
Srbsko, Bělehrad, bulvár Terazie
Srbsko, Bělehrad
Srbsko, Bělehrad
Srbsko, Bělehrad, park Kalemegdan
Srbsko, Bělehrad, park Kalemegdan
Srbsko, Bělehrad, soutok Sávy a Dunaje
Srbsko, Bělehrad, soutok Sávy a Dunaje
Srbsko, Bělehrad, Náměstí Republiky
Srbsko, Bělehrad, Náměstí Republiky
Srbsko, Bělehrad, ulice Skadarska
Srbsko, Bělehrad, ulice Skadarska
Srbsko, Bělehrad, ulice Skadarska
Srbsko, Bělehrad, ulice Skadarska


Diskuse k zápisku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky

TOPlist