nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Vůně rybiny na ostrově Džerba

Je přirozené že v Tunisu, jako přímořském státě, tvoří ryby významnou část jídelníčku zdejších obyvatel. Především na ostrově Džerba patří k nejzákladnějším pokrmům.

Ryby čekají na své zákazníky

Pečlivě omyté, vytříděné a zasypané ledem čekají ryby na své zákazníky

Stejně jako v ostatních státech na březích Středozemního moře, se i tady ryby dostávají na jídelní stůl čerstvé. Na prodejní pulty tržišť a obchodů s rybami se dostávají hned ráno, když je rybářské bárky po nočním lovu vyloží ve svých domovských přístavech a zasypané ledovou tříští je expedují do obchodů. Fakt, že i přes oblibu Tunisu mezi turisty, neodpovídá infrastruktura tohoto státu evropskému standardu a s přihlédnutím ke zdejšímu horkému klimatu, pochopíme, proč se zde „dary moře“ netěší takové popularitě, jako v jiných přímořských státech.

Nabídka midunské rybárny

Nabídka Středozemního moře je opravdu bohatá

Setkat se s nimi sice můžete ve velkých městech a velkých turistických hotelích, ovšem na tržištích menších měst se s nimi prakticky nesetkáte. Jasně na nich dominují tuňáci, parmice, mořští okouni, sardinky, k vidění je tu ale často i mořský okoun či kanic. Hlavně ve větších městech se setkáte v praxi s tím, že si v obchodě s rybami vyberete mořskou rybu, kterou Vám ve vedlejší restauraci za poplatek kolem 2 dinárů rychle upraví na některý ze zdejších způsobů. Třeba jako ojju – omáčku rajčat a pálivých papriček s nakrájenými kousky ryb, dochucenou česnekem, mátou a koriandrem. Velmi oblíbené a chutné jsou však i čerstvé pečené ryby na grilu, často se však přidávají i do takřka národního jídla – kuskusu. Stálým hostem na jídelních lístcích tuniských restaurací je i brik – kapsa z listového těsta plněná tuňákem. Rybí jídla Vás tu uspokojí nejen svou chutí a kvalitou, ale i cena jen zřídka překročí hranici 10 tuniských dinárů.

Před tržnicí V Midunu

Tržnice v Midunu nemá nouzi o zákazníky ani v časném dopoledni jednoho zářijového dne.

Navštěva rybího tržiště v městečku Midun na ostrově Džerba může návštěvníka překvapit svojí, dá se říci, lehce strnulou atmosférou. Žádné překřikování obchodníků s lákavými nabídkami. Bedny s rybami naloženými v ledové tříšti jsou vystaveny na vykachlíkovaných pultech ve stinném podloubí a personál mlčky vyhlíží své zákazníky. Žádný křik a divoké scénky. Snad vědí, že je brzo. Že zákazníci teprve přijdou. Jak ostře to kontrastuje s jinými rybími obchody, které leckdy obchodují takřka na ulici, vystaveny pálícímu africkému slunci. Tady panuje stín, příjemný chládek a i ten zápach rybiny, linoucího se jako reklamní poutač mezi obchůdky, sem jaksi patří. Stejně tak jako mořské ryby do Tuniské kuchyně.

V rybárně

Tady vládne příjemný chládek a vůně rybiny

7.11.2010 15:07
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 13.25
Co je to karma a jak funguje?

Galerie k zápisku

Před tržnicí V Midunu
Před tržnicí V Midunu
Nabídka midunské rybárny
Nabídka midunské rybárny
Ryby čekají na své zákazníky
Ryby čekají na své zákazníky
V rybárně
V rybárně


Diskuse k zápisku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky

TOPlist