nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Do království slunce a mraků - Lomnický štít

Když jsme nasedali v Tatranské Lomnici do moderní kabinkové lanovky, ani jsme netušili, jak bohatou historii už má tento způsob dopravy ve Vysokých Tatrách za sebou. Když byla ve dvacátých letech minulého století dobudována košicko – bohumínská dráha i železniční spojnice ze Studeného Potoka do Tatranské Lomnice, řešilo se, jak dostat návštěvníky z úpatí na svahy i vrcholy tatranských štítů.

Prvním, kdo přišel již po 1. světové válce s návrhem řešením, byl známý průkopník lanových drah Václav Nevrlý. Ten chtěl přivést lanovku dokonce na vrchol Gerlachovského štítu, ale k realizaci projektu vůbec nedošlo. Vysoké Tatry začínaly být stále více vyhledávány lázeňskými hosty. Není tedy divu, že se do zmiňovaných snah aktivně zapojil také ředitel státních lázní v Tatranské Lomnici Juraj Országh. A vskutku se činil. V roce 1934 díky svým kontaktům prosadil financování výstavby lanovky ze státního rozpočtu. První přípravné práce byly však zahájeny o dost dříve – v roce 1928. Za cíl byl zvolen sice o něco nižší, přesto však stejně hrdý a nepřístupný vrchol Lomnického štítu.

Stavebních prací se v nelehkých horských podmínkách ujala firma Karla Marvana z Hradce Králové, která se však už v samotném počátku prací dostala do sporu s architektem budov Dušanem Jurkovičem, když se odklonila od původních plánů a na stavbu použila zdejší žulu a ocelobetonové i ocelové konstrukční prvky. Konstrukce samotné lanovky byla dílem již zmiňovaného Václava Nevrlého, který realizaci svěřil firmě Františka Wiesnera z Chrudimi, zatímco kabinky byly vyrobeny v Kolíně.

Výstavba stanic Štart a Skalnaté Pleso začala přibližně v polovině června 1936, zatímco na Lomnickém štítu se začalo pracovat až v srpnu téhož roku. První 2 budovy byly dokončeny už v následujícím roce (1937). Dokončení stanice na Lomnickém štítu však náročné povětrnostní podmínky dovolily teprve v roce 1940. První zkušební jízda až na vrchol proběhla v květnu, schvalovací jízda pak 21. října 1940. Veřejný provoz byl spuštěn až v roce 1942. Záhy po vypuknutí Slovenského národního povstání došlo k zastavení provozu a k dlouhé nečinnosti pak lanovku odsoudili sami nacisté, když v roce 1945 vyhodili do povětří stanici v Tatranské Lomnici. Provoz na Skalnaté pleso byl sice obnoven již v roce 1946, na Lomnický štít ale až v roce 1949.

Když se teď necháváme zvolna unášet moderní kabinkou z Tatranské Lomnice nemůžeme si samozřejmě nevšimnout následků ničivé vichřice, ale i původní trasy lanovky, zrušené v roce 1999. Její existenci dnes připomínají již jen opuštěné staniční budovy Tatranská Lomnica a Štart. Stanice na Skalnatém Plese však plní svou úlohu dál. Právě zde přestupujeme na závěrečný úsek naší cesty. 1867 metrů délkových a 864 výškových nás dělí od cíle cesty. S čerstvými koláčky a námi na palubě dojíždí kabinka po 9 minutách jízdy na nejvýše obývané místo Slovenské republiky. Kdo je tím bláznem, kdo dobrovolně pobývá v té „sibérii“ vysoko nahoře? Inu, pracovníci astronomického ústavu SAV, kteří tu již od roku 1955 konají pravidelná měření v domě experimentální fyziky. Podmínky jsou tu sice tvrdé, ovšem ten výhled, když má člověk štěstí, opravdu stojí za to. Ta nekonečná hra slunce a mraků by se dala pozorovat celé hodiny. Co chvílí se kamenná budova s ochozem ponoří do mlhy, aby vzápětí mezi mraky problesklo slunce a na chvíli otevřelo výhled na okolní, v tomto jarním čase ještě sněhem zasypané skalnaté štíty.

Co člověk může cítit při pohledu z těchto z výšin? Kromě nadšení nad nádhernými výhledy je to určitě pocit vlastní titěrnosti, který se nás logicky zmocňuje při pohledu do propasti pod námi. A určitě nemůže chybět ani pocit vděku všem těm, kdo nám před desítkami let umožnili přístup do království horských štítů, slunce, větru a mraků. Tak ještě jednou díky!

14.8.2012 08:54
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 21.06
Co je to karma a jak funguje?

Galerie k zápisku

tatranska-lomnica
tatranska-lomnica
skalnate-pleso
skalnate-pleso
horni-stanice
horni-stanice
mraky
mraky
panorama
panorama
pohled
pohled
pohled-na-skalnate-pleso
pohled-na-skalnate-pleso
slunce
slunce
Do království slunce a mraků - Lomnický štít
Zobrazit všechny obrázky — celkem 9 obrázků


Diskuse k zápisku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky

TOPlist