nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Jak vybrat nůž do přírody?

Využití nože

Nůž, nástroj, díky kterému se začala civilizace pohybovat kupředu a stejně jako před tisíci lety, je stejně důležitou pomůckou i dnes. Jak jistě každý ví, nože využívají nejrůznější skupiny ve společnosti od armády přes zdravotníky až po obyčejné turisty. Často se stává, že nějaký malý nůž má u sebe i naprosto běžný člověk, který chápe neklid dnešní doby a ví, že se mu čepel může hodit i při procházce městem. Je samozřejmé, že pokud na to nemáte výcvik, bude vám nůž proti potenciálnímu útočníkovi pravděpodobně k ničemu, nicméně tyto situace jsou o psychice. Každý útočník si dobře rozmyslí, jestli se mu vyplatí napadnout člověka, který drží nůž a stejně tak i napadená osoba má alespoň nějakou naději, že se ubrání.

Čepel nože

Jak ale takový správný nůž vybrat? Prvně si musíme nastavit priority a to, co od nože čekáme. Pokud víme, kolik peněz jsme ochotní utratit, za jakým účelem ho kupujeme a kam s ním plánujeme vyrazit, můžeme začít vybírat. Počítáme s tím, že chceme nějaký pěkný survival vojenský nůž, který není zavírací. Ideální čepel takového nože by měla mít maximálně patnáct centimetrů, větší už je neprakticky velký a těžký. V úvahu musíme vzít i materiál čepele. Dnes už naprostým standardem jsou nerez čepele, ale i uhlíkový nůž má své výhody. Uhlíková ocel se lépe brousí, ale oproti nerez hůře odolává rzi. Otázkou zůstává tvar ostří. Zubatou čepel je téměř nemožné nabrousit v přírodě, tudíž se vyplatí koupit si nůž s klasickým ostřím, popřípadě zubatou, pilovitou zadní stranou. Naprosto nevhodné jsou oboustranné nože, protože u nich hrozí velké riziko poranění.

Rukojeť nože

Dalším kriteriem je rukojeť. Dnes se objevuje trend tzv. full tang rukojetí, které jsou vyrobeny z jednoho kusu kovu a součástky jsou připevňovány nýty, nebo šrouby. Takto zkonstruované nože vydrží větší nároky, než obyčejné, nicméně se prodraží. Možným nebezpečím jsou rukojeti lepené, které by mohli při změně klimatu povolit.

Rady a tipy

Je těžké říci, který nůž je lepší, protože něco do sebe mají i tzv. rybičky, což jsou malé zavírací nožíky. Význam nožů není dobré podceňovat, protože například minulý rok se na Slovensku dokázal houbař ubránit medvědovi s pomocí obyčejného zavíracího nože. Pokud si stále nejste jistí jak vybírat, doporučuji navštívit nějaký army shop, ve kterém vám obsluha jistě poradí.

Blog: Cesty Českem
Názory k zápisku: zatím žádné
16.10.2017 05:35
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 12.51
Co je to karma a jak funguje?


Diskuse k zápisku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky

TOPlist