nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Jak na pohodlné cestování se psem?

Pejska s sebou?

Ještě před samotným odjezdem ověřte, zda je cílová destinace vaší cesty tzv. dog friendly – tedy nebude mít se psím návštěvníkem žádný problém. V některých hotelech, kempech, apartmánech a jiných ubytovacích zařízeních je pobyt pejsků přísně zakázán! Také například některé zoologické zahrady či turistické atrakce, jako jsou hrady, zámky, skanzeny a muzea, nemusí přístup pejska do areálu vůbec povolit.

Balíme na cestu

Plavky, čistá trička, oblíbené kalhoty, nějaké to jídlo, hygienické potřeby – věci se v kufru hromadí a volného místa ubývá… Nezapomněli jste ale na někoho? No zajisté, i váš chlupáč potřebuje vybavení na cestu i celý případný pobyt! S sebou přibalte nejen krmivo a pamlsky, ale i misku na vodu, kšíry a obojek s identifikační známkou, vodítko, náhubek, očkovací průkaz, deku, sáčky na exkrementy či pelíšek a hlavně, hlavně nezapomeňte na pejskovu oblíbenou hračku – předmět, který mu ukrátí dlouhou chvíli a bude připomínat domov. Výborné je si také s předstihem vyhledat a poznamenat adresu a telefonní číslo veterinární stanice v místě, kde budete pobývat, ulehčíte si tak starosti v případě náhlého onemocnění či poranění zvířete.

Pozor na dopravu!

Cestujete automobilem? Pak přebíráte odpovědnost nejen za své zdraví a zdraví spolucestujících, ale také za bezpečnost psa. Čtyřnohý člen rodiny musí být přepravován buď na zadním sedadle, kdy je mu zamezen volný pohyb skrze připoutání speciálním pásem, jenž lze zakoupit v prodejnách chovatelských potřeb anebo pejskovi vyhraďte místo v zavazadlovém prostoru odděleném mřížovím, které zamezí proskočení zvířete na sedadla. Před odjezdem psa nepřekrmujte! Během cesty je vhodné dělat pravidelné pauzy pro vyvenčení pejska, podání vody k pití i menší porce krmiva k doplnění energie. Zvíře nikdy nenechávejte samotné v autě – především v létě hrozí přehřátí a dehydratace, mající za následek uhynutí psa! Cestujete-li v létě, pořiďte na boční skla auta stínítka.

Vydáváte-li se na cestu leteckou dopravou, nejprve si ověřte, zda vámi zvolená letecká společnost souhlasí s přepravou zvířat. Počítejte s tím, že pejsek bude cestovat v zavazadlovém prostoru, proto je nutné zajistit vhodnou, odolnou a pevnou přepravku, ve které vydrží po celou dobu letu.

Podat pejskovi utišující léky?

Jedním z řešení, jak pejskovi ulehčit cestu, je možnost podání utišujících léků, díky kterým zvíře celý proces dopravy v podstatě prospí. Tuto variantu bychom však s přihlédnutím k možným, neblahým zdravotním důsledkům doporučili volit jako poslední možné řešení. Mnohem lepší je na chlupáče mluvit vlídným tónem hlasu, hladit jej a chovat se velmi klidně, neboť stres a strach páníčka se na pejska rychle přenáší.

Konečně v cíli!

Cesta uběhla rychle a bez komplikací? Skvěle! Právě jste se dostali do cílové rovinky, ještě předtím, než vyrazíte za poznáváním okolí, dopřejte psímu miláčkovi trochu času na rozkoukanou a odpočinek. Zvláště, chystáte-li se v daném místě déle zdržet, je nutné pejska postupně seznámit s novým okolím. Rozhodně jej připněte na vodítko, volné pobíhání by se mohlo vymstít a z očekávané pohody udělat chvíle plné nervů a možná i slz a nářků! Počáteční nervozita pejska je běžná, proto nepanikařte – vždyť se ocitl v cizím prostředí plném různých lidí a neznámých pachů, jeho aklimatizace chvilku potrvá.

Cestování s pejskem se může zdát složité, pro člověka omezující a pro zvíře stresující, ale věřte, že při dobré domácí přípravě se není třeba čeho bát! Naopak, taková společná cesta přinese mnoho zábavy, nové zkušenosti a prověří důvěru mezi čtyřnohým kamarádem a jeho páníčkem.

Blog: Cesty Českem
Názory k zápisku: celkem 1 (poslední 25.2.2016 13:27)
17.2.2016 15:31
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 13.58
Co je to karma a jak funguje?


Diskuse k zápisku

 NadpisVloženoAutor
Cestování letecky 25.2.2016 13:27 Lukáš K.
TOPlist