nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Obrazek osm a něco - Ardénský

Bitva o Ardeny se neodehrála v roce čtyřicet čtyři, ale v roce 007. Bylo to v listopadu, pár dní poté, co na zem spadl poslední barevný list, přesně v době, kdy byl Franta v Jeseníkách na prvních letošních skialpech.

Ardeny v sobotu

Začala v městečku Wiltz za pošmourného rána. Nenápadně. Jedno malé červené a jedno malé zlaté auto, šest lidí. Tři Češi, jeden Slovák, dva Belgičani. Žádné tanky, jediná pěší divize bojovala toho víkendu o pozice na zalesněných strmých svazích Arden.

Německý útok začak v půl šesté ráno, tam encyklopedie nelžou. Ale začal v Aachenu na Vaalserstrasse, když mi zazvonil budík. První útok směřoval na Hauptbahnhof. Tam se invaze na chvíli zastavila u automatu na jízdenky a pak pokračovala směrem na Liége, kde se k divizi připojil zbytek záloh z Belgie a poté se teď už úplná a motorizovaná divize přesunula do městečka Wiltz, kde se záhy změnila v divizi pěší.

img-0736-800

Po kontrole místní rozhledny jsme se vydali směrem na východ naproti našim deseti tankovým divizím, které jsme ovšem celý víken nenašli ani jsme o nich neslyšeli.

Co se týče maskování, úplně jsme to nevystihli, protože listí už na stromech nebylo. Díky tomu bylo ale vidět dodaleka a taky to mělo něco do sebe.

Schüttbuerg

V sobotu jsme stihli ještě dobýt a vyplenit (no dobře, místní obyvatele jsem ušetřili, protože nám moc hezky o tom hradě popovídali) hrad Schüttbuerg.

Je to nejstarší a prý jediný hrad na území Lucemburska, který je trvale obydlený. Tedy, jako že trvale někomu patří, nikdy nepatřil státu a nikdy se tam nekonaly prohlídky pro veřejnost. Teď slouží spíš jako chata, majitelé jsou už trochu starší a v zimě je jim tam zima na kosti.

Schüttbuerg skoro uvnitr

V neděli jsme se pak dvakrát zadarmo zvezli místním luxusním vlakem. Pokaždé jsme jeli tak krátce, že průvodčímu nestálo za to nás kasírovat. Čtyřikrát zabloudili a dvakrát se vraceli, jednou jsme se zvládli rozdělit (plánovaně) a pak se zase najít a nakonec jsme se ještě jednou, opět zadarmo, svezli vlakem, tentokrát to tak krátce nebylo, ale průvodčímu to asi stejně nestálo za to. A odpoledne, odpoledne jsme dokonce na chvíli zahlédli i slunko!

Trasa: Wiltz --> Kautenbach --> Schüttbuerg --> Wilwerwiltz --> Enscherange Enscherange --> Wilwerwiltz --> Oebelsmuhle (vlakem) --> Kautenbach (pěšky) --> Wiltz (vlakem)

9.12.2007 17:17
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 11.97
Co je to karma a jak funguje?

Galerie k zápisku

Ardeny v sobotu
Ardeny v sobotu
Schüttbuerg
Schüttbuerg
Schüttbuerg skoro uvnitr
Schüttbuerg skoro uvnitr
Nase Cesko-Slovensko-Belgicka pesi divize
Nase Cesko-Slovensko-Belgicka pesi divize
Lucembursky kudlibabky
Lucembursky kudlibabky
Co me po ceste cvrnklo do nosu
Co me po ceste cvrnklo do nosu
Vsechno listi
Vsechno listi
To je to misto kde jsme se rozdelili a neni to Kautenbach
To je to misto kde jsme se rozdelili a neni to Kautenbach
Obrazek osm a něco - Ardénský
Zobrazit všechny obrázky — celkem 9 obrázků


Diskuse k zápisku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky

TOPlist